Litery przestrzenne

Litery 3D, napisy na ścianę, litery ze styroduru, napisy z pleksi , logo 3D – to określenia, z którymi można się spotkać w odniesieniu do liter przestrzennych. Daje to nam obraz jak szeroki jest ten temat, ile różnych realizacji może się mieścić pod tym pojęciem.

Cechą wspólną tego typu napisów jest oczywiście przestrzenność, a więc nie licują się one z powierzchnią, do której są mocowane (ściana, elewacja budynku, płyta), ale odstają na kilka milimetrów lub nawet do kilkudziesięciu centymetrów – w zależności od rodzaju materiału, z którego są wykonane.

Wymienimy tu kilka najpopularniejszych rodzajów liter przestrzennych, z zaznaczeniem, że przecież nie muszą to być tylko litery, ale także znaki graficzne, logo, czy dowolne elementy dekoracyjne, także niemocowane na stałe, a wolnostojące.

Litery przestrzenne ze styroduru

Litery, czy znaki graficzne wycinane ploterem termicznym, czyli urządzeniem które, nagrzewając do bardzo wysokiej temperatury rodzaj druciku wycina z arkusza styroduru kształty zgodne z plikiem produkcyjnym. Grubość styroduru występuje w przedziale od 3 do 20 cm, ale najczęściej tego typu napisy 3D wykonuje się ze styroduru o grubości 3-5 cm. Następnie wycięte elementy maluje się na dowolny kolor RAL i właściwie napis ze styroduru jest już gotowy. Tego typu litery 3D można przykleić do ściany wewnątrz budynku (nazwa i logo firmy, nazwa działu, element dekoracyjny w miejscach użyteczności publicznej, czy mieszkaniach prywatnych). Malowane litery ze styroduru wykorzystuje się także jako element dekoracyjny wolnostojący, np. inicjały pary młodej, ciekawe kształty czy litery na półkę. Nie poleca się montażu malowanych napisów ze styroduru na zewnątrz, ponieważ z czasem pod wpływem warunków atmosferycznych, czy działalności innych czynników (np. ptaki) stają się nieestetyczne i zniszczone. Wewnątrz natomiast mogą cieszyć wiele lat. Wystarczy od czasu do czasu zadbać o ich czystość za pomocą miotełki do usuwania kurzu.

Litery przestrzenne ze styroduru i pleksi

Napisy, czy kształty wycinane z arkusza styroduru na ploterze termicznym (patrz: wyżej) i malowane na dowolny kolor RAL. Następnie frezuje się (wycina) lico litery z płyty pleksi (plexi – stosowane są obie formy pisowni) w wybranym kolorze lub z wersji przezroczystej, którą następnie okleja się folią w dowolnym kolorze, czy wzorze. Pleksi klei się do styroduru i napis 3 D jest gotowy do montażu. Zamiennie z pleksi stosuje się kompozyt. Tego typu litery można stosować zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz budynków, montując je bezpośrednio do ściany, czy elewacji, albo na płycie, stanowiącej tło dla napisu. Czasami dla lepszej widoczności po zmroku stosuje się dodatkowo oświetlenie, np. w formie halogenów na ramionach zamontowanych nad lub pod napisem. Litery przestrzenne ze styroduru i plexi można także zamontować na dystansach, w ten sposób napis będzie odsunięty od powierzchni, co daje możliwość zastosowania oświetlenia za literami z efektem poświaty (patrz: Realizacje: Litery przestrzenne 3D: Logo 3D ze styroduru i plexi Creo Gedania.

Litery przestrzenne z pleksi

Pleksi jest bardzo lekkim i wytrzymałym tworzywem o szerokim zastosowaniu w reklamie. Jest odporna na warunki atmosferyczne, wysokie i niskie temperatury oraz działania mechaniczne, przez co nadaje się do zastosowania nie tylko wewnątrz budynków, ale także na zewnątrz. Występuje w grubości od 1,5 do 20 mm. Producenci oferują szeroką gamę kolorystyczną oraz przezroczyste plexi. Napisy na ścianę z pleksi wycinane na frezarce wyglądają elegancko i nowocześnie. Przykleja się je bezpośrednio do ściany lub na płycie , dającej estetyczne tło. Można je wykorzystać do oznakowania poszczególnych działów w sklepach, biurach, czy urzędach lub do oznakowania firmy (patrz: Realizacje: Litery przestrzenne 3D: Dekoracja 3D z plexi „MR. Barber”) .

Ciekawy efekt można uzyskać, wycinając litery z grubej pleksi przezroczystej. Już w takiej wersji wygląda bardzo imponująco, a dodatkowo można ją podkleić folią w dowolnym kolorze (ciekawy efekt z folią srebrną) lub dodając lico z kompozytu szczotkowanego (patrz: Realizacje: Litery przestrzenne 3D: Litery 3D).

Litery przestrzenne LED

Napisy 3D buduje się także z wewnętrznym oświetleniem ledowym. Jako plecy litery stosuje się kompozyt, do którego mocuje się moduły ledowe, następnie bok liter buduje się z pleksi lub ze specjalnej taśmy, a lico z przepuszczającej światło pleksi, którą dodatkowo można podkleić folią w dowolnym kolorze w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Wielkość napisu uzależniona jest od wymogów inwestora oraz możliwości montażu. Ze względu na bardzo dobre doświetlenie liter 3D można je stosować także na dużych wysokościach (biurowce), ponieważ są widoczne i czytelne z większych odległości. Litery LED można stosować wewnątrz budynków (np. w centrach handlowych), jak i na zewnątrz. Przy montażu na zewnątrz często stosuje się także czujnik zmierzchu, który automatycznie włącza oświetlenie po zmroku i wyłącza o świcie lub ewentualnie czujnik czasowy, dzięki któremu można zaprogramować, o której oświetlenie ma się włączyć i wyłączyć. Napisy zwykle montuje się na profilach, ukrywając przewody, dzięki czemu litery wyglądają estetycznie nawet widziane z dość bliska. (patrz: Realizacje: Litery przestrzenne 3D: Litery przestrzenne led „Saj-gon”).

Litery przestrzenne niestandardowe

Rynek reklam zewnętrznych bardzo dynamicznie się zmienia i jest otwarty na nowości, stąd ciągle nowe pomysły na kolejne realizacje. Od pewnego czasu modne stały się litery przestrzenne wolnostojące stanowiące stałą dekorację np. w restauracjach, hotelach, czy sklepach lub mobilne wykorzystywane podczas uroczystości, np. na weselach. Można je wykonać, wykorzystując wymienione wyżej techniki lub w niestandardowy sposób. Przykładem może być napis LOVE wykonany z pcv lub plexi (plecy oraz boki liter) bez lica, z zastosowanym oświetleniem w formie żarówek. Taki napis 3D jest zwykle dość wysoki (ok. 1,20 m) przystosowany do tego, by stać na podłodze i do transportu (patrz: Realizacje: Litery przestrzenne 3D: Napis Love z pcv).

Jak napisaliśmy wyżej, rynek reklamy jest bardzo dynamiczny i wciąż się zmienia. Powstają coraz to nowe techniki tworzenia liter przestrzennych, nowe produkty lub łączy się elementy wymienionych tu materiałów. Poza nowinkami technicznymi, to klient, inwestor wymaga na producentach niestandardowych realizacji. Stąd treść tego artykułu za kilka lat może być już nieaktualna…:)